Apie mus

Puslapiai

Puslapiai

Puslapiai

 


Rudenėlio pirmieji žingsniai...

Po tokių neeilinių karščių atrodo, kad rugsėjo pirmosios dienos nusikalstamai ir nepateisinamai šaltos.

Tačiau sinoptikai ramina, jog viskas tvarkoje, o rugsėjis panašus į kitus buvusius...

Tuo labiau, kad dar ateis Bobų vasara su savo voratinkliais ir aukštu dangumi, pilnu žvaigždžių.

Kaip viskas būtų gerai, jei ne tas karas...

Prieš kurį kasdieniai rūpesčiai, nesusipratimai ar tiesiog vieni kitų nesupratimai yra visiškai nereikšmingi.

Net ir vis niekaip nesibaigianti pandemija, kuri sugriovė puikai paruoštą planą Lietuvos nepriklausomybės šventę atšvęsti Valdovų rūmuose. Žinoma, šventės nebekartosime, bet

spalio 4 dieną 16 valandą Valdovų rūmuose organizuojama ekskursija ir vakaronė su valgių degustacija.

Tie, kurie dar negavote pranešimo ar nesuskubote, apie ketinimą dalyvauti praneškite bet kuriuo adresu, paskelbtu Temidės puslapyje, skyrelyje „Kontaktai“ iki rugsėjo 8 dienos imtinai.

Tikslesnė informacija bus paskelbta vėliau.

Rima Žiautienė

 

  

 

 

Apie pirmosios kadencijos pradžią

 Penktą valandą ryto pažadinta kažkokio nevispročio  sukelto triukšmo, pradėjusio griovimo ar statybos darbus (kuriam, beje, dabar esu dėkinga), išgrandžiusi iš Juozo Liso padovanotos molinės puodynėlės medaus likučius ir pasisaldinusi kavą, pradėjau rašyti ataskaitą, apie Temidės klubo per ketverius metus nuveiktus darbus.

Prisiminimai nunešė į 2018 metų birželio aštuntąją, kai Laimos ir Algimanto Smolskų dėka paties Kauno rajono mero  Valerijaus Makūno  buvom priimti Raudondvario rūmuose tarsi garbingiausia pasaulio delegacija. Mus pasitiko rūmų damos, pasipuošusios renesanso laikų kostiumais ir dvidešimt pirmojo amžiaus nuoširdumą padovanojęs Kauno rajono meras Valerijus.  Jau nuo pirmų bendravimo minučių supratome, kad tai – išskirtinė asmenybė. Kaip pasisekė Kauno rajonui! Išsiskirdami parašėme:

„Gerbiamas mere,Valerijau,

tikim, kad ne  dėl pareigos bendraudamas tiek su dideliais, tiek su mažais (ne tik amžiaus prasme), matote ne žmogystą,  bet žmogų. 

Gal ne visada gerą žodį išgirstate už begalę pastangų pareikalavusius darbus, bet Jums tikrąją padėką spinduliuoja žmonių akys...“ 

 Jeigu tai vyktų šiandien,  žmonės dėkotų ir už Neveronyse rekonstruojamą gimnaziją ir už lėšas gaisro suniokoto gyvenamojo namo atstatymui Baziūkuose ir už Juragiuose kuriamą parką, ir...

O tą dieną šmirinėjau su visais po rūmų menes ir nenujaučiau, kokia provokacija manęs laukė.

Kai po chaotiško (man taip pasirodė) rinkimų proceso  šiek tiek atsitokėjau, pradėjome spektaklį, skirtą pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai,už kurio tekstą ir režisūrą esame dėkingi nenuilstančiam Mykolui Ignotui. Prezidentą puikiai suvaidino  Algirdas Auruškevičius, Lietuvą įkūnijo Laima Leipuvienė, lietuvaitę - Danutė Valošinaitė, ministrą pirmininką Voldemarą – Stasys Gudynas, padykusią mergužėlę – Jūratė Damanskienė. Bet įspūdingiausiai pasirodė Maironis – Jonas Špelveris. Kai kas net spėliojo: kažin ar nepasipraktikavo su kokiu prelatu. Tikiuosi ir aš, būdama Sofija Smetoniene, nepasišiukšlinau...

        Nepasišiukšlino ir gamta, atsiuntusi vasaros karštį, nuostabų vakarėjantį dangų ir kitą saulės nutviekstą dieną, kurią praleidome Smolskų  sodyboje  Romainiuose. Jų sodyba savo puošniu jaukumu nelabai nusileidžia kokiai nors Zakopanei ar Kalabrijai.

Apie keturias valandas Algimantas pasididžiuodamas demonstravo savo kulinarinius medžiotojiškus sugebėjimus.

Laima tuo tarpu užsiėmė pažintine veikla: gyvu pavyzdžiu supažindino su Lietuvoje ką tik pasirodžiusiu, dabar vasaromis jau plačiai naudojamu produktu, pavadinimu „Prosecco“. Todėl nesunkiai įsivaizdavome esą Italijos pietuose.

Kai visko prisiragavę skirstėmės į namus, buvo jau pavakarė.

Taip prasidėjo mano pirmoji kadencija...Ir štai po ketverių metų sėdau rašyti nuveiktų darbų ataskaitą visuotiniam klubo narių susirinkimui, kuris liepos tryliktąją vyks Biržuose.

Biržai. Kokie jie? Ką žinome apie biržiečius?

Kol kas prieš mane dvi knygos. Viena - senutėlė, nutrintais   viršeliais. Kita  dar tebekvepianti spaustuvės dažais.

Du biržiečiai, kilę nuo Vabalninko.

Bendraamžiai.

Jonas Strielkūnas ir Vytautas Einoris.

Abiejų nebėra.

Bet liko vieno Vėjas rugiuos  o kito Brydė per gyvenimą kaip sodą...

 




Biržų smegduobės, fonetika ir morfologija

Liepos tryliktosios rytą Via Baltica kelias buvo išimtinai ramus, be „furų“ spūsčių, be lenkimų.  Toloka. Bet kuo arčiau Lietuvos šiaurės, tuo noro šį kraštą pažinti jausmas stiprėjo. Nes nuo  Pasvalia pasukus link Biržų pakelės vaizdai atrodė išskirtinai gaiviai. Išlipę Sodeliškių dvaro  sodybos kieme supratom ir priežastį. Per naktį buvo lyta, pasidraskant ir nemenkam vėjui (darbininkai skubėjo šluoti ir rinkti išlaužytas šakas).

Tikroji viešnagė prasidėjo Biržų pilyje.

Kaip žinia, Biržų krašto kulinarinio paveldo pasididžiavimas – alus. Šis kraštas be alaus neįsivaizduojamas. Iš anksto buvome įspėti, kad vienos stiklinės žmogui per mažai, o dviejų – per daug, todėl atsargiai ragavome “pirmoką”. Įsitikinę, kad alus, saikingai išgėrus, nuteikia linksmai ir suteikia drąsos, kruopščiai vykdėme gidės Aušros nurodymus ir, norėdami nuoširdžiai pabendrauti su vietiniais muzikantais, paklusniai mokėmės biržiečių kalbos. Pasisveikinimą “Kū tujė” įsiminėme iškart. O štai  linksniuoti pagrindinį biržiečių žodį “Als”(alus) sekėsi kur kas sunkiau. Ką ten suprasi, kokį linksnį galėtų reikšti “Al”, arba “Tarp alos”…Besimokant, kad  į klausimus : kam? ir kuo? reikia atsakyti :“Al”  pasamonėje šmėsčiojo kažkas arabiško…

Paguodė tai, kad suprantamai skambėjo  šauksmininkas: “Da alos!”(Dar alaus!)...

Išėjus iš  linksmo pasibuvimo pilyje,  prie vartų mus pasitiko Biržų turizmo ir verslo informacijos centro specialistė Tolvyda, su kuria labai puikiai pabendravome iki pat pavakarės: klausydami jos įdomaus pasakojimo  ėjome per Širvėnos ežero tiltą apžiūrėti Astravo dvaro, esančio prie Apasčios upės šiauriniame Širvėnos ežero krante. Vėliau kopėme į Kirkilų bokštą, iš 32 metrų aukščio  žavėjomės nuostabiomis apylinkėmis, kurios niekaip nesiderino su žodžiais:  „karstiniai ežerėliai“ ar „smegduobės“. Visi trisdešimt ežerėlių   viliojo vaizdingais pusiasaliais, įlankėlėmis ir salomis. Tarsi nurimęs popiečio snauduliui keistas padaras, ar paslaptingame patale išsidriekusi Ramybė, užssimetusi berželių, krūmokšnių ir debesėlių atspindžiais nuaustą šydą...

Bauginantis grožis!

Nė vienas nebuvo toks  „drūss“ (drąsus),  kad bandytų pamerkti  kojas į nesuprantama paslaptimi atskiestą vandenį.  Ale žvalgėsi visi įdėmiai, net „unčiakius pastati“ (pilni nuostabos).  „Pramintūs takэ”  (praminti takai) vedė nuo vienos įgriuvos prie kitos,   kai kas pabandė  nusileisti ir į Karvės olą. Kadangi viskas baigėsi sėkmingai, visiems „palika gerio“ (pasidarė geriau).

Diena   gainiojo garbanotus debesėlių avinėlius  po dangų. O Kristinos ir Jūrio Milišiūnų laukuose gyvi avinėliai neskubėjo kramsnoti žolės, iš patyrimo žinodami, kad atvykėliai vaišins kai kuo skanesniu...

Jūris pasakojo ir pasakojo. Apie tai, kad jų šimto hektarų plote ganosi apie tūkstantį švelniavilnių, jog viskas prasidėjo nuo trijų avių, nupirktų tėvuko tam, kad nukramsnotų sodo žolę ir jos nereikėtų pjauti. Apie tai, kad pirmoji pastatyta jurta yra skirta svečiams priimti, kitoje įrengtas muziejus, dar vienoje –karšykla ir mokymo klasė, o dar vienoje – vilnonė pirtis... Jūris dar būtų pasakojęs iki nakties, bet Kristina sukvietė visus prie vaišėmis nukrautų stalų, „unt piets“ (pietauti).

Ragavome avienos sūrio, dešros. Beveik visi „nikad“ (niekada) nebuvom „ragavoji“ (ragavę) avių pieno.  Todėl stiklinaites kėlėme atsargiai, o pabandę stebėjomės nepakartojamu skoniu. Gaila, kad jo buvo tiek  nedaug.

Diena skubėjo greičiau nei mes, todėl vėlavome grįžti į Sodeliškių dvaro sodybą.   Šeimininkės Juditos sočiai ir gardžiai privaišinti ėmėmės klubo reikalų.

Pirmiausia į klubo narius „įšventinome“ Česlavą Malinovską, iki pernai metų dirbusią Trakuose, kurią į klubą pakvietė Danguolė Šuminaitė. Pasidžiaugėme, kad  prisijungė Vytautas Masiokas, beveik prieš trejetą metų baigęs kadenciją Lietuvos Aukščiausiajame Teisme. Labai pravertė jo logiški pamąstymai dėl klubo narių pareigų, dėl norinčių tapti klubo nariais tvarkos.

Danguolės raiškiai perskaityta ataskaita, paįvairinta mūsų ketverių metų veiklos nuotraukomis, pavirto prisiminimų vakaru, todėl neprailgo. Prasidėjo valdybos rinkimai. Kiekvienos apygardos emeritai išrinko po du atstovus: Vilniaus – Česlavą Malinovską ir Vytautą Masioką, Kauno – Algimantą Smolską ir Joną Čirvinską, Klaipėdos – Eleną Pauliukienę ir Joną Špelverį, Šiaulių – Danutę Matiukienę ir Vytautą Kursevičių, o Panevėžio –  Rimą Žiautienę ir Tomą Zdanavičių. Nesnaudė ir „padėjėjų“  grupė:   Regina Prapiestienė, Laima Smolskienė, Vilija Zdanavičienė ir Pranas Pauliukas. Jie nusprendė klubo darbe dalyvauti patariamojo balso teise.

Trumpame valdybos posėdyje prezidente vėl išrinkta Rima Žiautienė.

Dar truputį pabendravę ir jaunai Sodeliškio vadybininkei Eglei kategoriškai pareiškus,   jog „nuo 22 valandos sodyboje – ramybė“, o mums, esą, dar padaryta išimtis - leista  pasėdėti iki 23, visi išsiskirstėme po puikius sodybos kambarius (beveik visi...).

Šiek tiek gaila, kad  mergaitė nesuvokė, jog svečiai, kaip ir pirkėjai, visada teisūs ir griežto tono nesupranta...  

Kitą rytą puikiai pailsėję ir papusryčiavę pasklidome po nuostabią sodybos teritoriją. Aplankėme  ir liaudies buities muziejų, ir aukštaitišką sodybą ir veikiantį vėjo malūną, ir...

Ką čia viską nupasakosi.  Reikia pamatyti savo akimis. Ir tesigaili tie, kurie nedalyvavo.

Lauktuvėms nusipirkę sūrių ir „alos“, išvykome link Vabalninko ieškoti levandomis kvepiančių laukų,  kuriuose, pasakojama,  laikas pasidaro  magiškas, o kvapnūs, purpuriniu šydu pasidengę laukai tampa tikru ramybės užutekiu.

Mus pasitiko Giedrė. Čia viskas buvo giedra: ir šeimininkės šypsena, ir ryškiai mėlynas „dongs“ (dangus),  ir purpurinės levandos su tarp jų pastatytais įmantriais suoliukais,  ir mūsų nuotaika. Lenkėmės prie kvapnių žiedelių, braidėme po purpurinį lauką tarsi užburti  Giedrės malonaus balso ir užkrečiančio  juoko.   Ragavome įvairių skonių arbatas, stebėdamiesi, koks paslaptingas žydinčių augalų pasaulis.

„Levandos turi daug privalumų, jas galima puikiai pritaikyti namuose ir patirti tą gerą pojūtį, kurį jauti bevaikščiodamas po levandų laukus“- sakė Giedrė ir šypsodamasi palydėjo link Provanso stiliaus krautuvėlės. O jau ten – ne vien tik moteris viliojantys kremai, kvepalai, muilai ir aliejai...Aišku, apsirūpinome.

 Visa savo esybe pajutę, kad atėjo pietų metas, išskubėjome į Vabalninko kavinę „Meldynas“.  Ir nenusivylėme. Buvome labai nuoširdžiai sutikti, skaniai pamaitinti.

Ir kaip toj dzūkelio dainoj „nuog tos gerumos“ prasidėjo pagyrų, padėkų ir ateities vilčių valanda...Viskas baigėsi pasiūlymu sukurti... Temidės klubo himną ir vėliavą!

O kodėl gi ne?

Ir toliau - Jūsų Rima Žiautienė


Vasara 2022

 

...Prisimenate,  Naujųjų išvakarėse vieni kitiems linkėjome:

„Kad ateinantys metai būtų sėkmingiausi iš visų, kurie buvo...“

Pilni vilčių laukėme valdžių žadamos pandemijos pabaigos ir tikėjome atėjusių metų sėkme.

Skaičiavome laikrodžio dūžius.

Jau praėjo pusė metų. Ne, nepraėjo. Prašmėžavo lyg šmėkla. 

Nuo vasario dvidešimt ketvirtosios. Penktos valandos ryto...

Skaičiavome dienas.

Vėliau – savaites.

O dabar jau ir ketvirtą mėnesį nuo tos beprotiškos dienos, kuri neturėjo įvykti.

Tuomet atrodė, kad pavasaris į mūsų širdis tiesiog nebeateis.

Ir nebebuvo svarbu, kad kai kur pražydo žibuoklės.

Kad pilnatyje ryškiai mirksėjo begalinis žvaigždynas.

Nes Ukrainos  bemiegės akys

pro dūmų debesis ir sprogstančias Kremliaus penkiakampes  nebeįžiūrėjo  dangaus žvaigždžių.

Jau skaičiuojame paskutines  šių metų gegutės pranašystes.

Ukrainos žemė dusdama tebegeria  ten gyvenančių vyrų, moterų ir vaikų kraują.

Pervargusi likusius gyvus  išsiuntė iš namų:

- vaikai, gelbėkitės, bėkit pas žmones, gal priglaus, gal padės...

Daugelis tarė: padėsim!

Kas kiek galėsim.

Ir pagelbėjo, ir padėjo. Gelbsti iki šiol.

Sužinoję, kad Visagino šeimos ir vaiko gerovės centre apgyvendinti vaikai našlaitėliai, rinkome pinigus ir siuntėme. Nes vaikams trūko batų. Pirštinių.  Jie nebeturėjo namų. Ir buvo labai baisu. Nes nesuprato lietuviškai. Kai kurie – net ir rusiškai. 

 ...Vieną vėsų gegužės rytą prie Etnokosmologijos muziejaus sustojo autobusas, pilnas vaikų iš Visagino. Tik vaikiško klegesio nesigirdėjo. Liūdni veideliai žvalgėsi tylėdami. Bet didelė pintinė dar garuojančių bandelių, kibinų, pyragaičių, kurią padovanojo Molėtų kepyklėlė „Slibino slėptuvė“, nuotaiką pakeitė.

 ...Ir sušilo vėsus rytas.

Nuo šviežutėlių skanėstų.

Nuo Dalės, Monikos ir Skaistės rankų.

Nuo kepyklėlės savininkų Sandros ir Mindaugo Kildišių širdžių šilumos.

Molėtų turizmo ir verslo informacijos centro virtuali edukacinė erdvė „Molėtai kitaip“, skulptūra, kviečianti pasimatuoti žvejo batus, plūdė ežero vidury, žuvis su balnu,  Etnokosmologijos muziejus, Mindūnų žvejybos ir medžioklės muziejus, nemokamai kvietė vaikus viską išbandyti...

         Diena įpusėjo ir žinia, kad kavinėje „Donatello“ jau laukia  picos, „spraitai“ ir „kolos“, sukėlė tikras ovacijas. Sužibo akytės, skardesni pasigirdo balsai ir garsiau suskambo vaikiškas juokas.

Džiaugėmės suteikę vaikams  truputį laimės. Tą dieną   karas pasimiršo.

 


 "Дякуeмo всім!“ atsisveikindami  mojo Ukrainos vaikai.

Gi vakare, išklausius įtampos pilnas žinias, dauguma sukluso išgirdę vaikišką balselį:

„Oy, u luzi chervona kalina pochililasia“.

Andrijaus  Hlyvniuko sukurtą dainą dainavo trimetis Ukrainos berniukas.

Dabar ją dainuoja visa Ukraina. Lietuva.  Dainuoja...

Rodos, iš kur tiek stiprybės?

Tokioj kraupioj situacijoj !?

Tokioj ašarų pakalnėj !?

Netikėtai prisimeni:

„Oi, neverk matušėle, kad jaunas sūnus eis ginti brangiosios Tėvynės“...

Į širdį įsismelkia suvokimas: ašaromis karo nenugalėsi. O stiprybė yra kiekviename iš mūsų. 

...Žmoniją visais laikais gelbsti daina.

Vienybė. 

Bendrystė. 

Siūlau susirinkti Biržuose liepos 13-14 dienomis.

Susirinktume iki 11.30 val. Sodeliškių dvaro sodyboje.

Ten paliksime savo automobilius ir biržiečių autobusu, vadovaujami gido (gal greičiau gidės), pakeliausime po Biržų rajoną. Apsilankysime Biržų pilyje, išgirsime įvairiausių istorijų kaip gaminamas alus pagal senąsias tradicijas ir jo  ragausime, pasistiprindami užkandžiais.

 Po to autobusu keliausime po Biržų kraštą, pereisime 525 m. ilgio pėsčiųjų tiltą per Širvėnos ežerą, aplankysime Astravo dvarą, nuvyksime iki karstinių įgriūvų, iš kurių garsiausia – Karvės ola, pasivaikščiosime 700 m. ilgio geologiniu taku, nuvyksime iki Kirkilų apžvalgos bokšto,   pasigrožėsime smegduobėmis iš arčiau praeidami pažintiniu taku, apsilankysime Milišiūnų ūkio jurtose, ten galėsime nusipirkti   dirbinių iš vilnos.

Vakarop grįšime į Sodeliškių dvaro sodybą, apsigyvensime, truputį pailsėsime, tada susirinksime prie bendro stalo. Vakarodami išspręsime mūsų “Temidei” svarbius klausimus. Apžvelgsime, ką nuveikėme per paskutinius ketverius metus, rinksime naują prezidentą ir valdybą, pasitarsime dėl ateities planų. O po to dar mielai pabendrausime.

Ryte papusryčiavę aplankysime levandų laukus ir, prisigėrę svajingo aromato, išskirstysime iki kito karto.

Jūsų Rima(ntė) Žiautienė